Boys Soccer

All-CMC Spires

First Team

Ian Prins, Frederick, Sr., midfield; Carson Grove, TJ, Jr., midfield; Alex Reid, TJ, Jr., keeper; Sean Weiland, TJ, Jr., defense; Payton Ford, Linganore, Sr., defense; Caleb Dell, North Hagerstown, Jr., midfield; Jack Lillis, Tuscarora, Sr., midfield; David Diaz, Tuscarora, So., midfield; Tyler Sims, Tuscarora, Sr., midfield; Nicky Wolcott, Tuscarora, Sr., defense; Nick Narvaez, Urbana, Sr., midfield.

Second Team

Dalton Shifflett, Frederick, Sr., midfield; Ryan Barkdoll, TJ, Jr., defense; Galo Cappelletti, TJ, Jr., striker; Braden Weinel, Linganore, Sr., keeper; Reed Daughtridge, North Hagerstown, Sr., defense; Connor Bowers, North Hagerstown, Sr., striker; Aden Mills, South Hagerstown, So., keeper; Luis Rodriguez, South Hagerstown, Jr., midfield; Andrew Delauter, Tuscarora, Jr., striker; Joe Thompson, Tuscarora, Sr., defense; Ryan Herman, Urbana, Sr., defense.

Honorable Mention

Rene Rodriguez, Frederick, Sr., midfield; Franklin Alvarado, TJ, Sr., midfield; Luis Aguilar, TJ, Jr., defense; Luciano Iocco, Linganore, Sr., midfield; Aaron Oman, Linganore, Sr., midfield; Brad Sanchez, North Hagerstown, Sr., keeper; Nathan Fazal, North Hagerstown, So., striker; X Lemus, South Hagerstown, Sr., defense; Medwin Msekalile, South Hagerstown, Jr., striker; Vincent Lombardi, Tuscarora, Jr., defense; Tony Lombardi, Tuscarora, Fr., defense; Michael Britton, Urbana, So., defense; Sebastian Decady, Urbana, So., defense.

All-CMC Gambrill

First Team

Tyler Michael, Middletown, Sr., midfield; Dylan Miller, Oakdale, So., keeper; Riley Daiger, Middletown, Sr. striker; Owen Cunha, Oakdale, So., defense; Emmanuel Douge, Oakdale, Sr., midfield; Eyob Gaffigan, Walkersville, Jr., midfield; Ethan Miller, Walkersville, Sr., striker; Ethan Coleman, Walkersville, Sr., defense; Scott Leazer, Brunswick, Brunswick, Sr., striker; Maccalister Long, Boonsboro, Jr., midfield; Diego Hilares, Williamsport, Sr., midfield.

Second Team

Daniel Robison, Middletown, Sr., keeper; Wyatt Tribett, Middletown, Jr., defense; Jack Brown, Oakdale, Sr., defense; Ethan Simpson, Oakdale, So., midfield; Mauricio Gallegos, Walkersville, So., striker; Thomas Sniezek, Walkersville, Sr., keeper; Ben Leazer, Brunswick, Jr., midfield; Brandon Fink, Boonsboro, Sr., defense; Alex Huffer, Williamsport, Sr., midfield; Owen Wood, Williamsport, Sr., striker; Mark Proctor, Smithsburg, Jr., midfield.

Honorable Mention

Caleb Andree, Oakdale, Sr., midfield; Daniel Ivanov, Oakdale, Sr., midfield; Zach Crum, Walkersville, Sr., midfield; Toby Ogwulu, Walkersville, So., striker; Patrick Beckman, Middletown, Sr., defense; Alex Wilson, Middletown, Sr., defense; Mason Young, Williamsport, Sr., defense; Jose Castillo, Williamsport, So., midfield; Enrique DeAnda, Brunswick, Jr., defense; Kamron Harris, Brunswick, Fr., midfield; Elliot Petty, Boonsboro, Sr., defense; Evan Brandenburg, Boonsboro, Sr., keeper; Justin Poole, Smithsburg, So., defense; Jake Palczewski, Smithsburg, So., keeper; Colby Horning, Catoctin, Sr., keeper; Nicholas Miller, Catoctin, So., defense.

Girls Soccer

All-CMC Spires

First Team

Chase Borntreger, TJ, Fr., striker; Mei Homman, TJ, Jr., defense; Elaina Kluttz, TJ, Sr., midfield; Taylor Ferguson, Linganore, Sr., midfield; Meghan Mong-Kerwin, Linganore, Sr., striker; Sophie Scheck, North Hagerstown, Sr., midfield-defense; Hannah Thompson, Tuscarora, Sr., midfield; Riley Johnson, Urbana, Sr., striker; Nyah Savage, Urbana, Sr., midfield; Brianna Skidmore, Urbana, Sr., striker; Grayson Jons, Urbana, Sr., keeper.

Second Team

Alayna Burgamy, TJ, Sr., keeper; Raquel Ford, TJ, So., midfield; Genesis Guevara, TJ, Jr., striker; Karlee Duda, Linganore, Jr., defense; Alison Gagne, Linganore, Sr., defense; Maddie Hill, North Hagerstown, Sr., midfield-defense; Skyler Andrews, Tuscarora, Jr., midfield; Cali Cammarata, Tuscarora, So., striker; Jasmine Sims, Tuscarora, So., defense; Abigail Min, Urbana, Jr., defense; Laurel Spelman, Urbana, Sr., defense.

Honorable Mention

Mackenzie Grove, Frederick, Sr., midfield; Destiny Spacil, Frederick, Sr., midfield; Deja Drummond, TJ, Sr., defense; Sophia Jack, TJ, Jr., defense; Josie Beezel, Linganore, So., midfield; Bailey Bennett, Linganore, Jr., defense; Gillian Dell, North Hagerstown, So., midfield; Ashley Pate, North Hagerstown, Sr., midfield; Kelly Bedard, South Hagerstown, South Hagerstown, Sr., midfield; Dani Bonanno, Tuscarora, So., defense; Joelle Kimbembe, Tuscarora, So., striker; Kim Hardy, Urbana, Sr., midfield; Lexi Rosemarin, Urbana, Sr., midfield.

All-CMC Gambrill

First Team

Faith Geraci, Boonsboro, Sr., keeper; Millie Smith, Middletown, Jr., midfield; Bella Gusman, Middletown, Sr., striker; Keri Horine, Middletown, Jr., defense; Lena El Mohandes, Boonsboro, Sr., striker; Kasie Ogwulu, Walkersville, Sr., striker; Erin Gant, Walkersville, Sr., defense; Bailey Grove, Smithsburg, Sr., striker; Sofia Carrera, Oakdale, Jr., defense; Alayna Palamar, Williamsport, Sr., striker; Hannah White, Brunswick, Sr., striker.

Second Team

Jazzmin Salters, Walkersville, Sr., keeper; Olivia Estep, Brunswick, Sr., defense; Gisselle Arias, Middletown, Sr., midfield; Taylor Mackrel, Smithsburg, junior, midfield; Kylie Talbert, Boonsboro, Sr., defense; Hally O’Keefe, Walkersville, Alex Noll, Williamsport, Sr., defense; Meghan Shipley, Middletown, Jr., defense; Ali Robinson, Middletown, Sr., striker; Melanie Pick, Middletown, Sr., striker; Katie Frushour, Middletown, Sr., defense.

Honorable Mention

Julia Bowman, Williamsport, Jr., midfield; Mia Parker, Williamsport, So., defense; Caitlyn Lee, Brunswick, Jr., midfield; Maggie Perkins, Middletown, Jr., keeper; Kylie Wells, Middletown, Jr., keeper; Victoria O’Neal, Boonsboro, Sr., defense; Lauren Kauffman, Boonsboro, Sr. midfield; Danae Schwartzman, Oakdale, Jr., defense; Liv Vilcek, Oakdale, Sr., midfield; Payton Moots, Walkersville, Jr., defense; Annabelle Batt, Walkersville, Fr., midfield; Madison Ashbaugh, Smithsburg, Sr., midfield.

Field Hockey

All-CMC Spires

First Team

Kayla Freeman, Linganore, Sr., attack; Maddy Hillman, Urbana, Sr., attack; Dayna Garner, Frederick, Sr., attack; Ashley Ridgely, Linganore, Sr., midfield; Maggie Goodwin, Urbana, Jr., midfield; Zoe Nelson, Urbana, Jr., midfield; Sydney McCarron, TJ, Jr., midfield; Riley Clipson, Urbana, Sr., defense; Ashlyn White, Urbana, Jr., defense; Natalie Geyer, TJ, Jr., defense; McKenna Ladson, Urbana, Jr., goalie.

Second Team

Jordan Hastie, TJ, Jr., attack; Kylie Caretti, Urbana, Jr., attack; Kasey Beach, Urbana, So., attack; Dillan Williams, Tuscarora, So., midfield; Diarah Walker, Frederick, Sr., midfield; Sierra Rossman, Linganore, Jr., midfield; Emma Purcell, Urbana, Jr., midfield; Angie Fortuno, Tuscarora, Sr., defense.

All-CMC Gambrill

First Team

Emma McGaha, Oakdale, Sr., attack; Kiersten Hoffman, Oakdale, Sr., attack; Aubree Moxley, Middletown, Sr., attack; Emily Goline, Walkersville, Sr., midfield; Brooke Butler, Oakdale, Sr., midfield; Madison Stewart, Middletown, Sr., midfield; Kylie King, Middletown, Sr., defense; Amy Hernandez, Walkersville, Sr., defense; Sam Mogar, Oakdale, Jr., defense; Claire Przybocki, Oakdale, Sr., defense; Kaila Tom, Middletown, Sr., goalie.

Second Team

Emma Appel, Catoctin, Sr., attack; Olivia Miller, Walkersville, Fr., attack; Jordyn Miller, Walkersville, Jr., attack; Taylor Hardesty, Oakdale, Sr., attack; Shelby Ott, Walkersville, Jr., midfield; Allison Grunwell, Oakdale, Jr. midfield; Skyler Slimmer, Middletown, Sr., midfield; Hannah Poole, Catoctin, Sr., defense.

Volleyball

All-CMC Spires

First Team

Trinity Burge, Urbana, Sr., setter; Julia Gladhill, Linganore, Jr., libero; Drew Wallech, North Hagerstown, Jr., middle; Tatiana Johnson, Urbana, So., setter; Sadie Leisinger, South Hagerstown, Sr., outside hitter; Gianni Blundell, Tuscarora, Sr., setter; Julia Slivka, Tuscarora, Jr., outside hitter.

Second Team

Penelope Hiepler, Urbana, So., libero; Caleigh Bernota, Tuscarora, Sr., middle; Katie Jordan, North Hagerstown, Sr., setter-outside hitter; Meghan Pierle, Frederick, Sr., setter; Tiffany Shell, Tuscarora, Jr., outside hitter; Isabel Koselak, Frederick, So., middle; Tera Sackey, Urbana, Sr., middle.

Honorable Mention

Lisa Kreke, Frederick, Jr., outside hitter; Alexis Melendez, Frederick, Sr., outside hitter; Celeste Walmsley, TJ, Jr., middle; Madison Fernandez, TJ, Sr., setter; Regan Walsh, Linganore, Sr., outside hitter; Lauren Ryan, Linganore, Sr., setter-opposite hitter; Chloe Coulter, North Hagerstown, Sr., outside hitter; Anniya Grantham, North Hagerstown, Sr., middle; Kenzi Wright, South Hagerstown, Sr., outside hitter; Maddie Baker, South Hagerstown, Sr., setter-opposite hitter; Chelsea Tylor, Tuscarora, Sr., libero; Megan Lizambri, Tuscarora, Sr., middle; Sophia Bongiorno, Urbana, Sr., defensive specialist; Catherine Diaz, Urbana, Jr., defensive specialist.

All-CMC Gambrill

First Team

Jess Twilley, Oakdale, Sr., outside hitter; Jenn Chomiak Oakdale, Sr., outside hitter; Sydney Katz, Oakdale, Sr., setter; Stacia Gollogly, Boonsboro, Sr., outside hitter; Mackenzie Pryor, Williamsport, So., outside hitter; Sydney Hammond, Smithsburg, Sr., middle; Laken Michael, Williamsport, Sr., opposite hitter.

Second Team

Mackenzie Shank, Williamsport, Sr., setter-outside hitter; Chayney Barnhart, Catoctin, Jr., outside hitter; Ally Cook, Brunswick, Sr., outside hitter-setter; Portia Strasburg, Walkersville, Sr., libero; Berkley Simmons, Boonsboro, So., setter; Hailey Daniels, Smithsburg, Jr., setter; Jenna Abdinoor, Walkersville, Sr., setter-opposite hitter.

Honorable Mention

Brie Holder, Boonsboro, Sr., libero; Clara Ritenour, Boonsboro, Sr., outside hitter; Abby Feuerherd, Brunswick, Sr., libero; Casey Armstrong, Brunswick, Jr., setter-opposite hitter; Katie Bryant, Catoctin, Jr., middle; Paige Romeril, Catoctin, So., middle; Jordan Pryor, Middletown, Fr., outside hitter; Abby Murphy, Middletown, So., setter; Rosie Carlson, Oakdale, Jr., hitter; Gabby Barth, Oakdale, So., libero; Addie McCracken, Smithsburg, Sr., libero; Morgan Domenico, Smithsburg, Sr., outside hitter; Sarah Carter, Walkersville, Sr., outside hitter; Maddie Lancaster, Walkersville, Sr., middle-outside hitter; Everly Harsh, Williamsport, Fr., libero; Reagan Morris, Williamsport, So., middle.

Boys Cross Country

All-CMC Spires

First Team

Elom Akakpo, South Hagerstown, Jr.; Carson Buck, Linganore, Sr.; Cole Williamson, Linganore, Fr.; David Butts, North Hagerstown, Sr.; Mario Martinez, Frederick, Jr.; Jeff Young, Tuscarora, Sr.; Finn McGreevy, North Hagerstown, So.

Second Team

Sean Heare, Tuscarora, Jr.; Luke Hartlaub, Urbana, Sr.; Jack Sears, Linganore, So.; Matt Stine, North Hagerstown, So.; Gabe Caprarola-Bianco, TJ; Jr.; Alex Kullgren, Linganore, Fr.; Carter Stevenson, Frederick, Jr.

All-CMC Gambrill

First Team

Kyle Lund, Oakdale, Sr.; Zane Chalker, Williamsportl Sr.; Collin Dempsey, Oakdale, Sr.; Joshua Milliken, Oakdale, Sr.; Bryson Brawner, Smithsburg, Sr.; Spencer Buckwalter, Oakdale, Jr.; Alex Contreras, Catoctin, Fr.

Second Team

Owen Welty, Walkersville, Sr.; Charles Parrott, Oakdale, Sr.; Aaryan Shah, Williamsport, Sr.; Gabe Conder, Williamsport, Sr.; Justin Cherry, Oakdale, Jr.; A.J. Miller, Williamsport, Sr.; Andrew Simonson, Boonsboro, Jr.

Girls Cross Country

All-CMC Spires

First Team

Sara Jarman, Urbana, Sr.; Lula Masters, Urbana, Fr.; Ivy Coldren, Urbana, Fr.; Karly McDonnell, Urbana, So.; Emily McDonnell, Urbana, So.; Caroline Perone, Linganore, So.; Nasareth Henderson, Frederick, Jr.

Second Team

Alexandra Cumber, TJ, So.; Ella Auderset, Urbana, Jr.; Rebecca Toms, Frederick, So.; Mariclare Anderson, North Hagerstown, Sr.; Aylene Hernandez, Tuscarora, So.; Norah Jarrahi, Tuscarora, Jr.; Polina Kassir, Tuscarora, Sr.

All-CMC Gambrill

First Team

Erin McQuitty, Middletown, Fr.; Eleanor Stafford, Middltown, Jr.; Aubrey Schaffer, Oakdale, Jr.; Daylie Younker, Smithsburg, Jr.; Campbell Caldwell, Middletown, So.; Megan Bertolette, Walkersville, Sr.; Samantha Agostini, Boonsboro, Jr.

Second Team

Jena Rhodes, Brunswick,. Jr.; Marin Bartman, Middletown, So.; Elizabeth Willman, Brunswick, Jr.; Kayla Aufdem-Brinke, Boonsboro, Sr.; Caylin Walker, Oakdale, Fr.; Cami Row, Boonsboro, Fr.; Marianna Lawrence, Boonsboro, Jr.

Golf

All-CMC Spires

First Team

Jacob Ferrari, Urbana; AnPhi Le, Urbana; Bach Ngo, Urbana; Ethan Crabb, Linganore; Michael Snyder, Urbana; Joey Leisinger, South Hagerstown.

Second Team

Vince Booth, Linganore; Leo Wooten, South Hagerstown; Matt Chesebrough, Linganore; Tommy Coffey, Urbana; Payton Smith, Linganore; Nathan VanVactor, TJ.

Honorable Mention

Sam Draper, Frederick; Lucas Tinney, Frederick; Chris Shores, TJ; Josh Roberson, TJ; Austin May, Linganore; Sam Johnson, Linganore; Jayce Butts, North Hagerstown; Peter Sirface, North Hagerstown; Lexi Parrotte, South Hagerstown; William Morrison, South Hagerstown; Austin Hurley, Tuscarora.

All-CMC Gambrill

First Team

Chris Lee, Oakdale; Elizabeth Tucci, Oakdale; Dell Greiser, Oakdale; Jaxson Shultz, Boonsboro; Zach Clapper, Middletown; Landon Leatherman, Middletown.

Second Team

Jacob Montgomery, Walkersville; Michael Holman, Oakdale; Adam Buffington, Catoctin; Morgan Dehoff, Boonsboro; Gabe Conder, Williamsport.

Honorable Mention

Trey Colliere, Boonsboro; Evan Row, Boonsboro; Hank Adams, Brunswick; Ciara Scafide, Brunswick; Asher Clingerman, Catoctin; Karsyn Shugars, Catoctin; Matt LeFrance, Middletown; Jake Mueller, Middletown; Riley Barth, Oakdale; Micah Ott, Oakdale; Dillon Smith, Smithsburg.

(1) comment

bradg

The voting for the girls soccer has turned into a joke sadly for those that deserve it. High school coaches who also coach a certain county club team vote only for their players whether they deserve it or not. Girls who truly deserve recognition are slighted. It has come to the point where the nominations are tainted.

Welcome to the discussion.

Keep it clean. No vulgar, racist, sexist or sexually-oriented language.
Engage ideas. This forum is for the exchange of ideas, not personal attacks or ad hominem criticisms.br/> TURN OFF CAPS LOCK.
Be civil. Don't threaten. Don't lie. Don't bait. Don't degrade others.
No trolling. Stay on topic.
No spamming. This is not the place to sell miracle cures.
No deceptive names. Apparently misleading usernames are not allowed.
Say it once. No repetitive posts, please.
Help us. Use the 'Report' link for abusive posts.